Türkiye’de 5 gündür peş peşe meydana gelen orman yangınlarını SuperHaber röportaj editörü Hülya Okur, akademisyen yazar Prof. Dr. Yasin Aktay ile değerlendirdi. Yangın felaketlerinde sabotaj ihtimali hakkında açıklamalarda bulunan Aktay, ” Bilip bilmeden birilerini suçlamak pek doğru değil. Yangından daha tehlikelisi kontrol edilemeyecek toplumsal yangın.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin güneyinde son günlerde art arda meydana gelen yangın felaketlerinin sebebi ile ilgili gündemde iki tez var. Birincisi ‘aşırı sıcaklar’ ikincisi ise ‘sabotaj’.

PKK’NIN YANGINLARDAKİ ROLÜ

SuperHaber röportaj editörü Hülya Okur, daha önce “ateşin çocukları” hakkında yazı yazan, son yangınlar sonrasında da bu yazıyı hatırlatan tweetler atan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi yazar Prof. Dr. Yasin Aktay‘a “PKK’nın yangınlardaki rolünü” sordu.

“BİLİP BİLMEDEN BİRİLERİNİ SUÇLAMAK PEK DOĞRU DEĞİL”

Sabotaj ihtimalini değerlendiren akademisyen yazar Prof. Dr. Yasin Aktay pek çok ülkenin cayır cayır yandığını belirterek sabotaj ihtimali hakkında Acele etmemek gerekiyor, Birilerini suçlamak pek doğru değil ” dedi.

“YANGINDAN DAHA TEHLİKELİSİ KONTROL EDİLEMEYECEK TOPLUMSAL YANGIN”

İşte Prof. Dr. Yasin Aktay’ın SuperHaber’e verdiği röportajın ilgili bölümü…

“Dünyanın her tarafında yangın problemi var. Çok teknik bir konu olduğu anlaşılıyor. Ben ilgili iki tweetimi sildi. Bilip bilmeden birilerini suçlamak pek doğru değil. Acele etmemek gerekiyor, temkinli olmak gerekiyor. İhtiyatlı davranmak gerekiyor. Bu tip durumların toplumsal maliyetleri olabiliyor. Yangından daha tehlikelisi kontrol edilemeyecek toplumsal yangın. Toplumsal yangından çekinmek gerekiyor. “