TV Programları

YASİN AKTAY “GAZİANTEP’TEKİ ADANA’DAKİ SANAYİCİLER SURİYELİ ÇALIŞANLARDAN MEMNUN”

Arafta Sorular programına katılan Yasin Aktay Suıriyeli mülteciler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Ülke TV’de yayınlanan Esra Elönü’nün sunduğu Arafta Sorular programına konuk olan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Suriyeli mültecilerden rahatsızlık duyan kişilerin ırkçı tutumlarına tepki gösterdi.

VERGİ ZATEN BÖYLE ŞEYLER İÇİNDİR

Yasin Aktay programda bazı kişilerin “Benim vergimle Suriyeli mültecilere bakıyorsunuz” sözlerine sert tepki göstererek, “Vergi zaten böyle şeyler içindir. Doğal afetler, depremler yaşayan ülkeler halktan aldığı vergilerle yaralarını sarmaktadır. Ayrıca mültecilerin ülkemizde misafir edilmesinin çok büyük bir mali yükü yok. Bu da bir propagandadır” açıklamasını yaptı.

SURİYELİLERİN ÜLKE GENELİNE YAYILMASI DEVLETE YÜK OLMALARINI ENGELLEMEK İÇİNDİR

Suriyeli mültecilerin hepsinin kamplarda kalmasının devlete çok büyük bir maliyet oluşturacağını belirten Aktay sözlerine şöyle devam etti, “Mültecilerin ülkenin çeşitli yerlerinde yaşaması hareket kabiliyeti ve istihdam sağlıyor. Bu kendi başlarının çaresine bakmaları ve devlete yük olmalarının önüne geçmeye amaçlayan bir harekettir. Hal böyle olunca Suriyeliler ekonomiye katkı sağlamış oluyorlar”

AVRUPA’DAN MÜLTECİLER KONUSUNDA BİR YARDIM GELMİYOR Yasin Aktay, Suriyelilerin Türkiye’de misafir edilmesi konusunda Avrupa’dan herhangi bir destek gelmediğini belirtti ve Türkiye’nin mültecilere yaptığı 37 milyar dolar harcamanın çoğunun sivil toplum kuruluşlarının yardımlarıyla yapıldığını belirtti.

GAZİANTEP’TEKİ ADANA’DAKİ SANAYİCİLER SURİYELİ ÇALIŞANLARDAN MEMNUN

Aktay, Gaziantep’te Adana’da Şanlıurfa’daki sanayicilerin Suriyeli çalışanlardan memnun olduğunu ve bu çalışan insanların ülke ekonomisine doğrudan katkı sağladığını açıkladı.

İŞSİZLİĞİN SURİYELİLERLE BİR ALAKASI YOK

2011 yılında Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 15 olduğunu belirten Aktay, işsizliğin düştüğünü ve 2019 yılında yüzde 11 olduğunu söyledi. Türkiye’de yaşanan işsizliğin Suriyelilerle bir alakası olmadığını ve bunları öne süren kişilerin Suriyeliler üzerinden propaganda yapmaya çalışan kişiler olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu