Prof. Dr. Yasin AKTAY

Milletvekili Yasin Aktay’dan Müjde: Siirt Arkeoloji Müzesi Kuruluyor

Siirt Milletvekili Yasin Aktay’ın girişimleri ile Siirt Arkeoloji Müzesi kuruluyor.

Uzun yıllardan beri Siirt’in gündeminde olmasına rağmen bir türlü kurulamayan Arkeoloji Müzesi nihayet kuruluyor.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü, Siirt Milletvekili Prof Dr Yasin Aktay, Siirt’in gerçekleşemeyen rüyalarından olan Arkeoloji Müzesinin Hükümet Konağında kurulacağını belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığınca tahsis işlemlerinin başlatıldığının müjdesini verdi.

Kültür Bakanlığı nezdinde yaptığı girişimlerin olumlu neticelendiğini belirten Aktay, “Zengin tarih ve kültür birikime sahip olan Siirt’te bir müzenin olmayışı büyük bir eksikliktir. Siirt’te 13 yıldan beri sürdürülen kazı çalışmalarında çıkarılan tarihi eserler, şehirde müze olmadığı için Batman ve Mardin’de bulunan müzelere sergileniyordu. Bu çalışmalarda milattan önce 3 bin yılına ait çok sayıda eser bulunduğunu kazı çalışmalarına başkanlık eden Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur tarafından bana rapor edilmişti. Biz buna duyarsız kalamazdık ve göreve gelir gelmez Kültür ve Turizm Bakanımızla konuyu masaya yatırdık. Sayın bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Talebimize olumlu yaklaşarak, tahsis işlemlerine onay verdi. Siirt Arkeoloji Müzesi yakın zamanda boşaltılacak hükümet konağında kurulacak. Siirt’imize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

SIRA DİĞER ÖNEMLİ PROJELERDE

Milletvekili Yasin Aktay, Siirt’te yapılacak çok önemli işlerin olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Başbakan Binali Yıldırım ve diğer ilgili bakanlıkların desteğiyle bunları gerçekleştirmek için büyük bir mesai harcadıklarını söyledi. Uzun zamandır tamamlanamayan Siirt-Kurtalan karayolu için Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’la özel olarak görüştüğünü kaydeden Aktay, bu ay içerisinde Bakanlar Kurulundan acele kamulaştırma kararı çıkarılacağını ve en kısa zamanda bu yolun tamamlanacağı belirtti. Önümüzdeki günlerde Siirt il geneline 68 doktor daha atamasının yapılacağını belirten Aktay, diğer önemli çalışmalarının da bir bir hayata geçireceklerini söyledi.

Yorum Ekle

TAKİP EDİN

Sosyal Medya hesaplarından Prof. Dr. Yasin AKTAY'ı takip edebilirsiniz: