Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Aktay, 1 Mayıs’ın AK Parti hükümeti tarafından tatil ilan edildiğini anımsattı.

Emekçilerin durumunun iyileştirilmesi hususunda AK Parti’nin gösterdiği çabanın ortada bulunduğunu belirten Aktay, “1 Mayıs’ın toplum için gerilim, öfke, kin ve nefret unsuru olması yerine, bir bayram vesile olarak değerlendirilmesi hususunu da her zaman önemsedik. Türkiye’de emekçisi ve işvereni ile bir bütünüz, herkes aynı geminin içinde. Kur’an-ı Kerim’de ‘İnsan için kendi emeğinden başkası yoktur.’ buyuruluyor. Bunun için, emeği kutsayan, emeği her zaman değerlendiren bir geleneği de ihya etmiş oluyoruz.” diye konuştu.

Aktay, anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve liderliğini yaptığı partiyle ilişkisinin sağlanmasının önünün açıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı partiye davet edildiğini vurgulayan Aktay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın yarın partimizle ilişkisinin, üyeliğinin ihya edilmesine dair, bugün Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda yapılan görüşme neticesinde, kurulun bütün üyeleri bu kararı oy birliğiyle onaylamış oldular. Yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın partimizin genel merkezinde düzenlenecek olan toplantı ile üyeliğinin ihya edileceğini söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, halk oylamasının sonuçlarının da değerlendirildiğini aktaran Aktay, yeni siyasi ve hukuki bir durumun, bir sistem değişikliğinin ortaya çıktığını anımsattı.

“Cumhurbaşkanımızın partimizin genel başkanlığına seçilmesini öngörüyoruz”

Yeni sistem hususunda çok tartışma yapıldığını hatırlatan Aktay, “Siyasi geleneklerimize, kültürümüze çok önemli etkisi olacak yeni bir duruma geçmiş olduk. Buna alışmamız süreç içinde gerçekleşecek. Bazı kavramlarımızı da değiştirmemiz gerekecek. Yeni bir sistemle yönetilecek Türkiye. Bu sistem içinde başbakanlık 2019 tarihinden itibaren olmayacak. Bunun için gerekli birtakım yasal düzenlemeler değişiklikler de Meclis’in konusu olacak.” diye konuştu.

Aktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’ye üyeliğine ilişkin düzenlenecek törene, milletvekilleri, Kurucular Kurulu, MYK, MKYK, Merkez Demokrasi Hakem Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyeleri ve Cumhurbaşkanlığından misafirlerin katılacağını bildirdi.

Yasin Aktay, şu bilgileri verdi:

“Bugünkü toplantımızda kararı alınan başka bir mevzu da 21 Mayıs’ta üçüncü olağanüstü kongreye gitmek. Bu kongrenin de hem kararı alınmış oldu hem de gerekli hazırlıklar için düğmeye basıldı. 21 Mayıs’ta olağanüstü kongre olacak. Sayın Başbakanımızın, Genel Başkanımızın davetiyle oluşuyor bu olağanüstü kongre. Bu kongrede de bir seçim yapılması ve Sayın Cumhurbaşkanımızın partimizin genel başkanlığına seçilmesini öngörüyoruz.”

Halk oylamasının Türkiye demokrasininin ne kadar iyi işlediğini gösteren önemli veriler ortaya koyduğunu belirten Aktay, halk oylamasında yüzde 85,43 oranında katılım gerçekleştiğini, bu oranın içinde yurt dışı katılımın da bulunduğunu ifade etti.

Aktay, ülke içi katılımın da yüzde 87’lerde olduğunu anımsatarak, bu katılımın toplumun demokrasisine, sistemine ve siyasetine sahip çıktığını gösterdiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) yüzde 51,41 “evet”, yüzde 48,49 “hayır” oyu verildiğini ilan ettiğini hatırlatan Aktay, “evet” oyu verenleri de “hayır” oyu verenleri de kucaklayan siyaset anlayışı içinde olduklarını dile getirdi.

Aktay, şunları kaydetti:

“Evet’ veren de ‘hayır’ veren de bizim vatandaşımız. Zaten referandum, tabiatı gereği halka sunulmuş olan bir soruya halkın vermiş olduğu bir cevabı siyasette yönetime aksettirme işidir. Halkımız yüzde 51,41 oranında kendisine sorulan soruya cevap vermek suretiyle önüne konulan paketi onaylamış olduğunu göstermiş oldu. Bundan sonra toplumda bir kutuplaşmanın olacağına dair söylemlerin hepsi bir kenara bırakılmıştır. Netice itibarıyla yapılan bir toplumsal zıtlaşma ve kutuplaşma değil, herhangi bir soruya verilen cevap konusunda ayrışmak veyahutta bu konuda ihtilafa düşmek, toplumsal bir ayrışma, ihtilaf, kutuplaşma anlamına asla gelmez.

Demokrasinin had safhada işliyor olduğunun önemli bir göstergesidir. Biz böyle görüyoruz.”

“Evet” diyene de “hayır” diyene de saygılarının sonsuz olduğunu vurgulayan Aktay, bu konuda hiç bir ayrılığa ve hiç bir gerilime asla fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi.

“Demokrasinin tabiatı içinde gerçekleşen bir hadise”

Ülke olarak 80 milyon insanla bütün ve beraber olduklarını vurgulayan Aktay, “Bundan sonra da birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, AK Parti olarak hükümette olduğumuz sürede bize oy verenlere de vermeyenlere de aynı kucaklayıcı anlayışla hizmet edeceğimizi, onları kucaklayacağımızı her zaman ifade ettik. Bu anlayış üzerinden devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Halk oylamasının getireceği sonuçların sistem değişikliği düzeyinde kaldığını anlatan Aktay, oyların hükümete verilmiş olduğunu düşünmediklerini, bu soruya verilen cevap olarak düşündüklerini aktardı.

Aktay, bu oranın içinde AK Parti’ye verilen ve verilmeyen oyların da dahil olduğunu belirterek, “Yüzde 51,4’ün içerisinde AK Parti’ye ait olduğu halde başka yerlere gitmiş olan oylar da söz konusu olabilir. Bunu tamamen demokrasinin tabiatı içinde gerçekleşen bir hadise olarak değerlendiriyoruz. Bunun ötesinde başka yorumlara müsamaha etmemek gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Aktay, sonuçların vatana ve millete hayırlı olmasını diledi.

“Bütün yönetim kademesi seçimi gerçekleştirilecek”

Aktay, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“21 Mayıs’ta olağanüstü kongre kararının alındığını söylediniz. Bu kongrede sadece genel başkan seçimi mi olacak yoksa MKYK ile diğer organların seçimi de olacak mı?” sorusu üzerine Aktay, olağanüstü kongre kararının AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın çağrısı üzerine MKYK onayıyla alındığını söyledi.

Aktay, “21 Mayıs günü hem genel başkan seçimi hem Merkez Karar Yönetim Kurulu ve bütün yönetim kademesinin seçimini içeren bir seçim yapılmış olacak.” ifadelerini kullandı.

“Yarın gerçekleştirilecek törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşması yapıp yapmayacağının, rozet takıp takmayacağının” sorulması üzerine Aktay, törenin AK Parti Genel Merkezi’ndeki salonda yapılacağını, burada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hitabını beklediklerini kaydetti.

“Davetliler arasında kurucular kurulu üyelerini de saydınız. Sayın Abdullah Gül’ün ya da Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yarın yapılacak törene gelme durumu var mıdır?” şeklindeki soruya Aktay, “Bu kategoriye kim giriyorsa herkes davetli. Şahıs olarak herhangi bir kişiye özel bir davet yok. Burada sadece kurucular kurulu, Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleri, milletvekilleri, Merkez Demokrasi Hakem Kurulu üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu üyeleri yarınki toplantıya davetlidir.” yanıtını verdi.

Aktay, herhangi bir kişiye özel bir davet bulunmadığını, söz konusu kurullara üye olanların davet edileceğini, bunun bir parti toplantısı olacağını sözlerine ekledi.