Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, İdlib’deki kimyasal silah saldırısına ilişkin Ankara’da açıklamalarda bulundu.

Aktay, “Katil ve aşağılık bir rejim tarafından katledilen çocukların, insanların görüntüleri yürek dağlamaktadır. Bu soruna çok acil bir çözüm bulunmalı, insanlık dışı uygulamaların sahibi bu rejimden insanlık adına hesap sorulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Aktay yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda aralarında 50’den fazla çocuğun da bulunduğu yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini anımsattı. Saldırıda çok sayıda yaralının da bulunduğu aktaran Aktay, “Otopsi sonuçlarına göre bu vahşette kimyasal silahların kullanılmış olması insanlığın ve uluslararası toplumun sorumluluğunu daha da artırmaktadır.” ifadesini kullandı.

Esed rejiminin daha önce Şam’ın banliyölerinde ve Doğu Guta’da da kimyasal silahlar kullandığını anımsatan Aktay, şunları kaydetti:

“O dönem de bu saldırı çok büyük tepki toplamış, uluslararası toplumda Suriye’ye Birleşmiş Milletler’in denetim ve gözetiminde müdahale beklentisi artmıştı. Ancak dönemin ABD Başkanı Obama Suriye’deki kimyasal silahların ülkeden çıkarılması karşılığında bu vahşetin unutulması konusunda Esed rejimi ile uzlaşmıştı. Gelinen nokta bize bu ve benzeri idare-i maslahat politikalarının Suriye krizini çözmekte yetersiz olduğunu tüm çıplaklığıyla göstermektedir. İdlib’de yaşanan vahşetin ardından uluslararası toplumda yaşanan tartışmalar insaf ve izanın kaybedildiğinin en açık delilidir. Rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen alçak ve hain bir saldırının ardından muhalif grupların suçlanması ya da Esed rejiminin bu eylemi ile kırmızı çizgiyi aştığı açıklamaları insanlık vicdanını artık tatmin etmemektedir. Katil ve aşağılık bir rejim tarafından katledilen çocukların, insanların görüntüleri yürek dağlamaktadır. Bu soruna çok acil bir çözüm bulunmalı, insanlık dışı uygulamaların sahibi bu rejimden insanlık adına hesap sorulmalıdır.”

“Birleşmiş Milletler böyle bir trajediye çözüm üretmeyecekse, Uluslararası Adalet Divanı bu çağ dışı katliam karşısında hiçbir refleks göstermeyecekse uluslararası barış ve istikrar nasıl sağlanacaktır?” sorusunu soran Aktay, İdlib’deki hain saldırıyı şiddetle kınadıklarını, bu insanlık dışı saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediklerini aktardı.

Kimyasal silahlarla çocuk katledenleri lanetleyen ve Suriye’deki bu dramın bir an evvel sonlandırılması için uluslararası topluma çağrıda bulunan Aktay, “Bu saldırı sonrasında yansıyan görüntüler şu ya da bu siyasal çıkar anlayışıyla değil insanlık adına ve sağduyuyla hareket edilmesi zorunluluğunu bir kez daha ortaya koydu. Gelin daha fazla işbirliği ile Suriye’deki bu katil rejime, insanlığa karşı işlediği suçlarla insanlığın yüzünü kızartan bu hain rejime tepkimizi gösterelim, bu trajediyi bir an önce bitirelim.” ifadelerini kullandı.