Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Siirt’te AK Parti Pervari İlçe Başkanlığınca parti binası önünde düzenlenen halkla buluşma etkiliğine katıldı.

“PKK konusunda ülkemizi yalnız bıraktılar. Biz zannettik ki Türkiye’deki Kürt meselesi konusunda biraz daha farklı demokrasi anlayışına sahiptirler ama baktık FETÖ’ye de sahip çıkıyorlar.” diyen Aktay, FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe teşebbüsünü hatırlattı.

Aktay, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen saldırılara işaret ederek şunları kaydetti:

“Silahlarıyla, katliamlarıyla halkımızın şahitliğinde Meclisi bombaladılar. Dünyada hiçbir parlamento binası savaş ortamında bile bombalanmaz ama bunlar TBMM’yi darbe girişiminde bombaladılar. Siirt Valiliğini basmaya gelen asker kılığına girmiş darbeci teröristlere karşı Siirt halkı el birliğiyle kenetlenerek, kahramanca bir duruş sergiledi. O gün o kahramanca duruşu sergileyen Siirt halkı ile ne kadar gurur duyarsak azdır çünkü darbe, dünyanın en alçak gasbı ve suçudur çünkü Allah’ın yasakladığı bütün haramlar darbenin içinde vardır. Hakkın olmayan bir şeye el koymaya çalışıyorsun. İnsanları öldürüyorsun, özgürlüğünü kısıtlıyorsun. Genellikle darbeciler, kendi darbelerine mazeret oluşturmak için terörü kendileri yapmıştır. 12 Mart, 27 Mayıs, 12 Eylül ve 28 Şubat’ta da böyle olmuştur. Terörü kışkırtır kışkırtır, sonra da, ‘Bu halkı bu terörden kurtarmamız lazım.’ derler.”

Darbelerin karşısında olduklarını vurgulayan Aktay, Avrupa’nın övündüğü, kendine mal ettiği demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi bütün değerleri Türkiye hükümeti olarak AK Parti hükümetinin savunduğunu aktardı.

“Her girdiğimiz yerden DEAŞ siliniyor”

FETÖ’ye karşı Almanya’nın tutumunu eleştiren Aktay, “Görüyorsunuz FETÖ’cülerin hepsi oraya sığındılar.” diye konuştu.

Aktay, “İslam dünyasını vahşi, terörist ve terörle iç içe göstermeye çalışıyorlar. DEAŞ ile mücadele ettikleri de yok. DEAŞ’a doğru dürüst, etkili bir kurşun sıkmış değil. Her girdiğimiz yerden DEAŞ siliniyor. PYD bizi güya DEAŞ ile iş birliği içinde olmakla suçluyor. Bir baktık DEAŞ ile PYD canciğer perde arkasında. Bunların hepsi maşadır. Bölgede büyük ülke istemiyorlar. Bunların kovanına çomak sokabilen tek ülke Türkiye’dir. Onun için Türkiye’yi dört bir koldan tehdit etmeye çalışıyorlar ama edemeyecekler.” ifadelerini kullandı.