Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü, Siirt Milletvekili Prof Dr Yasin Aktay, bir günde üç ayrı şehirde düzenlenen konferanslarda sunum yaparak, dünyadaki gelişmeleri anlattı.

Ankara’nın yoğun gündemi arasında Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmeleri davet edildiği konferanslarda anlatan Prof Dr Yasin Aktay, dün Antalya, Konya ve İstanbul’da düzenlenen 3 ayrı konferansa katılarak, görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Polis Akademisi Başkanlığınca Antalya’da düzenlenen “1. Uluslararası Göç ve Güvenlik Konferansı”nda konuşan Aktay, Avrupa’nın bugün ciddi bir yol kavşağında olduğunu belirterek, “Avrupa göç konusunda çok seçici davranmaktadır. Avrupa bugün ilginç bir biçimde Türkiye ile kavgalı olan herkese kucak açmaktır.” dedi.

Aktay, Avrupa’nın “İnsani değerler şampiyonu” olduğunu iddia ettiğini ve her fırsatta demokrasi, insan hakları dersi verdiğini ancak en önemli insan haklarından olan mültecilere yönelik uygulamaların ortada olduğunu vurguladı. Aktay, şöyle konuştu:

“Bugün dünyada ciddi bir hareketlilik söz konusu, bu hareketlilik çok daha fazla göçlere yol açabilecek durumda. Bizim bunlara hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Bu hazırlıklar tabii ki bir ülkenin hesaplı, çok öngörülebilir ekonomilere sahip olmasını engelleyen bir durumdur. Avrupa bugün ciddi bir yol kavşağındadır. Kendi iddia ettiği değerlere sahip mi çıkacaktır, o değerleri ters yüz mü edecektir, o değerleri bir kenara mı bıracaktır? Avrupa göç konusunda çok seçici davranmaktadır. Avrupa bugün ilginç bir biçimde Türkiye ile kavgalı olan herkese kucak açmaktır. Türkiye rejimi ile Türkiye’nin yaşayan düzeniyle toplumuyla kavgalı olan herkesi, terörist olup olmadığına bakmasızın üstelik elinde silah tutup tutmadığına bakmaksızın, FETÖ’sünden PKK’sına YPG’sinden bilmem nesine kadar herkese kucak açmaktadır. Ama canını gerçekten kurtarmak üzere masum gerekçelerle en masum haliyle mülteciye kapılarını kapatmanın bin bir türlü hesabı içerisine girmektedir. O insanlar Avrupa kapılarını zorlarken o Akdeniz’in soğuk sularına gömülmek zorunda kalmaktadırlar. Bu manzara bile Avrupa değerlerinin ne kadar ciddi anlamda bir iflasın eşiğine gelmiş olduğunu gösteriyor.”

Bir taraftan “mültecilere kapılarımı nasıl kapatırım” diye boğuşan, bir yandan da Türkiye’ye karşı terör faaliyetleri ve insanlık suçları işleyenlere ev sahipliği yapan bir Avrupa ile karşı karşıya olduklarını vurgulayan Aktay, “Avrupa’nın yakasına bundan dolayı hep yapışacağız. Avrupa’dan bunun hesabını hep soracağız.” dedi.

Antalya’dan Konya’ya geçen Prof Dr Yasin Aktay, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nce düzenlenen Şehir ve Alimleri Sempozyumuna katıldı.

Şehir ve medeniyet konusuna özel olarak yoğunlaşmış biri olarak bu sempozyumun düzenlenmesinden duyduğu memnuniyetini dile getiren Aktay, “Şehir biraz hukuk, insan hakkı, komşuluk hakkı, kul hakkı demektir. Onun için biz üzerimizde bunun borcunu taşıyoruz. Çevremizdeki bütün insanlara karşı, özellikle ihtiyaç sahiplerine karşı bir borçluluk hissi içinde olmalıyız” diye konuştu.

Şehirlerin sadece yüksek binalardan oluşmadığını, önemli olanın şehirleri medeniyete dönüştürmek olduğunu kaydeden Aktay, Türkiye’de son 20 yıldır şehircilik alanında ciddi bir uyanış olduğunu vurguladı. Bunu gecikmiş rönesans olarak ifade eden Aktay, bunun önemli bir kısmının üniversitelerle bağlantılı olduğunu, üniversitelerin bütün şehirlere yayılmasının, şehirlere üniversite elinin değmesinin önemli olduğunu söyledi.

Konuşmasını tamamlayan Prof Dr Yasin Aktay, İstanbul’a geçerek Kuveyt Dacum Akademi’nin düzenlediği “Milli Projeler ve Liderlik Deneyimleri” başlıklı oturumuna katılarak, yeni Türkiye’nin gücünü ve vizyonunu anlattı.

goc-konferansi-1 goc-konferansi-2 sehir-ve-alimler-sempozyumu-1 sehir-ve-alimler-sempozyumu-2 sehir-ve-alimler-sempozyumu-3