Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof Dr Yasin Aktay, bir günlük resmi ziyaret kapsamında Katar’da bir dizi görüşmelerde bulundu.

İlk ziyarette Başkent Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’yle görüşen Çavuşoğlu ve Aktay, Suriye, Irak, Musul gibi bölgesel meseleler ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

Emirlik Divanı’ndan ayrıldıktan sonra Katar Başbakanı Abdullah bin Nasır Al Sani tarafından kabul edilen Türk heyeti, ardından Katar Dışişleri Bakanı Al Sani ile bir araya geldi.

Katar ziyareti ile ilgili bilgi veren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Katar Dostluk Grubu Başkanı Prof Dr Yasin Aktay, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerinin ekonomik ilişkilere yansıtılması ve karşılıklı ticaret hacminin artırılması konusunda bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yakın zamanda Trabzon’da gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-Katar Yüksek Stratejik İşbirliği toplantısı ile ilgili Katar yetkilileriyle görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Aktay, Türkiye’nin Suriye, Irak, Musul gibi bölgesel meselelerde dost ve kardeş ülke Katar’la fikir birliğinin bulunduğunu vurguladı.

01 02 img_2737 img_2741