Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Suudi Arabistan’da düzenlenen İslam ve Vakıflar konulu konferansa katıldı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’la birlikte Mekke Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenen İslam ve Vakıflar başlıklı konferansın çok verimli geçtiğini belirten Aktay, Suudi Arabistan’ın son zamanlarda Ortadoğu’daki gelişmelerden en fazla etkilenen ülkelerden birisi olduğunu söyledi.

İslam medeniyetinin hayır işlerine büyük önem verdiğini anlatan Aktay, Vakıf alanında öncülük etmiş olan İslam dünyası ve Türkiye olarak bu konuda daha fazla çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Ziyaret kapsamında çeşitli temaslarda da bulunan Aktay, Suudi Arabistan halkıyla iki devlet tek millet gibi olduklarını belirterek, “Suudi Arabistan’da görüşebildiğimiz herkes Türkiye ve 15 Temmuz olaylarını yakından takip etmişler. O kadar ki 15 temmuz günü herkes adeta Türkiyeli olmuş. Kabe’de, Medine-i Münevverede ne kadar çok dua ettiklerini bir kez daha dinlemiş olduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, BM toplantılarında ve ABD’nin Suudi Arabistan’a karşı geçirdiği 11 Eylül kanunu karşısında sergilediği destek ve dayanışma örneği karşısında Suudi Arabistan halkıyla adeta, Azerbeycan’la olduğumuz gibi, iki devlet tek millet olmuşuz” dedi.

Türkiye’den sivil toplum kuruluşu temsilcisi olarak İHH’dan İzzet Şahin’in Türkiye’de sivil toplum ve Vakıf tecrübesini aktardığı toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise, Osmanlı’dan günümüze Türkiye’nin vakıf modeli ve tecrübesi üzerine bir konuşma yaptı.