Yasin Aktay, “Türkiye’nin içerisi ve sınırları bu terör örgütlerinden temizleninceye kadar mücadelemiz ve kararlılığımız devam edecektir. Bu süre zarfında güvenlik risklerini en aza indirmek için olanca gücümüzle mücadele edeceğiz.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı ekseninde terörle mücadeleye yönelik açıklamalarda bulundu.

Bölgenin oldukça dinamik bir süreçten geçtiğini belirten Aktay, özellikle Suriye’deki iç savaşın bölgede ciddi bir istikrarsızlık kuşağı yarattığına değindi.
“Böyle bir ortamda alıcısı en fazla olan ürünün terör olduğuna işaret eden Aktay, devletlerin dış politikalarını etkilemek, iç politika süreçlerini biçimlendirmek isteyen bir takım güçlerin, terör örgütlerini para, silah gibi unsurlarla lojistik açıdan destekleyerek, kısa zamanda büyük kazançlar elde etmenin yolunu aradıklarını vurguladı.

Aktay, terör örgütlerinin bu gibi desteklerle dünyanın çeşitli yerlerinde saldırılar gerçekleştirdiğini ve yüzlerce sivil insanın hayatına kastettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Teröre karşı her zaman ortak ses çıkarılması, her türlüsünün lanetlenmesi gerekirken maalesef bazı ülkeler ‘senin örgütün-benim örgütüm’ gibi bir tavır ve davranış içerisine girebiliyor. Çok daha üzücü olanı bağlayıcı bir anlaşma ile müttefik olmuş, stratejik ve politik çıkarlarını uyumlaştırma yolunu tercih etmiş ülkeler arasında dahi bu gibi bir yaklaşımın söz konusu olabilmesi. DAEŞ ya da bir başka terör örgütü, hiç fark etmez. Bunlar kana susamış, vahşi, satılık örgütlerdir. Türkiye kimler tarafından yaratıldığı meçhul bu terör örgütlerine karşı mücadele kararlılığını kaybetmemiştir aksine bu kararlılık daha da artmakta, daha da güçlenmektedir.”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürütülen terörle mücadele operasyonlarına işaret eden Aktay, Türk ordusunun dünya üzerinde gayri nizami bir düşük yoğunluklu savaşı başarıyla neticelendirmiş yegane ordu olduğuna dikkati çekti.

Aktay, Türkiye’nin güneydoğusunda gerçekleştirilen operasyonlarda elde edilen başarının, bu hakikati bir kez daha perçinlediği vurgulayarak, “Tek bir sivil kaybına müsaade edilmemiştir. Eğer hayatını kaybeden bir sivil varsa bunun sorumlusu hiçbir hukuk ve hak tanımayan terör örgütü PKK’dır.” diye konuştu.

TÜM ÜLKELERİ ‘AMASIZ FAKATSIZ’ DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUM

Aktay, şunları ifade etti:

“Suriye’nin kuzeyinde yuvalanan terör örgütlerine karşı da Türkiye’nin güvenliğinin sağlanması konusunda en ufak bir taviz, en ufak bir çekince söz konusu değildir.

Türkiye’nin içerisi ve sınırları bu terör örgütlerinden temizleninceye kadar mücadelemiz ve kararlılığımız devam edecektir. Bu süre zarfında güvenlik risklerini en aza indirmek için olanca gücümüzle mücadele edeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza Allah’tan acil şifalar niyaz ediyorum.”

TERÖR İKİ UCU OLAN ACIMASIZ BİR BIÇAK GİBİDİR

Özellikle müttefik ülkeleri, “Türkiye ile her türlü terör örgütüne karşı, hiçbir çıkar gözetmeksizin, ‘amasız fakatsız’ dayanışmaya” davet eden Aktay, “Terör, iki ucu olan acımasız bir bıçak gibidir. Bugün terör örgütlerine destek vermeye, onlardan bir takım çıkarlar elde etmeye çalışan ülkeleri de bu tavırlarının devam etmesi halinde vuracaktır. Buna geç kalınmadan ‘dur’ denilmesi gerekiyor.” dedi.