Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü, Siirt Milletvekili Prof Dr Yasin Aktay, CHP grup önerisini Meclis Genel Kurulunda cevaplandırdı.

Aktay, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, muhalefetin “dış politikada neden değişim oluyor?” dediğini belirterek, şöyle konuştu:

“14-15 yılda nerede bir ülkeyle ihtilafa, gerilime, çatışmaya düşüyor olalım, muhalefet partisi soluğu Türkiye’nin düşmanın yanında almasın. Bir kez de Türkiye’nin yanında yer alın. Biz ilkeleri gözeten insani paradigmayı sahiplendik, bu sır değildir, bununla iftihar ediyoruz. Barışmak sizi niye bu kadar rahatsız ediyor? Eğer İsrail veya Rusya ile ilişkileri düzeltmişsek, düzeltmek yönünde bir kaç adım atmışsak bu sizi niye rahatsız ediyor? Galiba siz bu dünyada yaşamıyorsunuz. Size bir haber vereyim, dünya dönüyor. Belki şaşıracaksınız ama dünya güneşin etrafında dönüyor. Biraz uyanın, bugüne gelin. Barışı isteyen Türkiye değil, İsrail oldu başından itibaren. Türkiye ile ilişkileri düzeltmek isteyen İsrail oldu. Bazı arkadaşlara özür beğendiremiyoruz. Dünya alem duydu, İsrail özür diledi. İsrail özür dileyecekti, özür diledi, tazminat ödedi, ablukayı kaldırdı.”

BOZUK SAAT BİLE OLAMIYORSUNUZ

CHP’li Levent Gök’ün kendisine laf atması üzerine Aktay, “Bir sus konuşayım. Laf zamanında söylenir, adamına söylenir. Cımbızla çekilmiş bir söz… Sen anlamazsın zaten biliyorum. Biz zamanında bir laf söyledik. Evet, Öcalan 2013 yılında PKK’ya ‘silahları bırakın, devir artık silah devri değildir’ dedi. Eğer Öcalan, ‘PKK silahları bırakın, Türkiye’ye bağlılığınızı bildirin’ diyorsa, ‘doğru söylüyor’ deriz. Bozuk saat bile günde iki defa doğru söyler. Sen bile bazen doğru söylüyorsun. Siz bozuk saat kadar bile olamıyorsunuz.” karşılığını verdi.