Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Ankara’da Siirtli bürokratlar ve işadamlarıyla bir araya geldi. AK Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Ankara’da Siirtli bürokrat ve işadamlarıyla bir araya gelerek Siirt’e dönük projelerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Düzenlenen toplantıda konuşan Aktay, işsiz gençlere istihdam oluşturacak projeleri yakında hayata geçireceklerini belirtti. Girişimci işadamları ile fikir alışverişinde bulunduğu kaydeden Milletvekili Yasin Aktay, bu amaçla yerli-yabancı yatırımcılara fikir vermeye çalıştığını; onları Siirt’e yönlendirme çabasında olduğunu söyledi. Aktay, bu çerçevede çeşitli yatırımları başlatma noktasına getirmeyi başardığı müjdesini verdi.

İPEK HALI PROJESİ START ALDI

Bir süreden beri üzerinde çalıştıkları Siirt İpek Halı Projesi kapsamında, 1500-3000 kişiye istihdam alanı açılacağını ifade eden Aktay, bu çalışmayı sürdürecek ilk grup öğreticilerin İran’da eğitim görüp döndüklerini, önümüzdeki haftalarda İran’dan 20 kişilik bir başka öğretici grubunun yerinde eğitim vermek üzere Türkiye’ye geleceğini ifade etti.

İSTİHDAM SORUNUNA KALICI ÇÖZÜM

Bir başka istihdam sağlayacak proje olarak güneş enerjisi santralleri kurulması projesini anlatan Milletvekili Aktay, 5,6 Milyar Dolar civarında bir yatırımın bölgeye ve Siirt’e geleceğini ifade etti. Projenin henüz nihayete ermediğinin ama bitme noktasına yaklaştığının bilgisini veren Aktay, projenin gerçekleşmesi durumunda Siirt’in istihdam sorununun ilelebet çözülmüş olacağının altını çizdi.

PERVARİ BARAJI YAPIMINA YAKINDA BAŞLANIYOR

Son olarak Botan Çayı üzerinde inşa edilecek ve aşamalı olarak 1500 kişiye istihdam sağlayacak Pervari Barajı ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Yasin Aktay, baraj inşaatının temelinin atılması için gün sayıldığını belirtti. Söz konusu barajın bölgedeki doğal yaşama etkisinin de en aza indirileceği bir teknoloji üzerinde çalışıldığının altını çizen Aktay, böylelikle istihdam sorununa katkı sağlayan başka bir adımın atılmış olacağını vurguladı.

ÇÖZÜM SÜRECİ SUİSTİMAL EDİLDİ

7 Haziran seçimlerini de değerlendiren Aktay, PKK’nın Çözüm Süreci’ni suiistimal etmesi sonrası gerçekleştirilen operasyonların, bölgede güvenliği sağlamaya dönük olduğunun altını çizdi.

HDP-PKK’nın baskıları dolayısıyla Siirt’in ciddi göç veren bir il haline geldiğini ifade eden Aktay, iş imkanlarının azlığının da bu durumu beslediğine dikkat çekti. Siirt’in teşvik programı kapsamında 6. bölge olması dolayısıyla ciddi bir sanayi-yatırım bölgesi haline dönüşebileceğini ancak bunun henüz gerçekleşmemesinin üzüntü verici olduğunu belirten Siirt Milletvekili Aktay, bu durumun düzeltilebilmesi amacıyla bir yatırım ajansının oluşturulması yönünde sürdürdüğü çalışmalar olduğunun belirtti.

Katılımcılar bilgilendirme ve istişare toplantısı dolayısıyla Milletvekili Yasin Aktay’a teşekkür etti. Siirt ile ilgili birçok konunun da gündeme geldiği toplantı, Yasin Aktay’ın Onursal Başkanlığını yaptığı Stratejik Düşünce Enstitüsünde yapıldı.