Sandıkları koyacak yerin bulunmadığı Suriye”de ve seçmenin bir türlü bulunamadığı Mısır”da eşzamanlı seçimler oldu.

Suriye”de iç savaş şartlarında sandıkları ülkenin her tarafına koymak tabii ki mümkün olmadı. Sandıkların kurulabildiği yerler ise tamamı Esad”ın kontrolü altında olan, muhtemelen sandığın başına gidenlerin Esad”a bağlılıklarını göstere göstere açık oy kullandıkları yerler. Sandığa hiç ihtiyaç duyulmayacak bir seçim biçimi yani.

Mısır”da ise iki gün olarak duyurulmuş olan seçim süreci ülkenin her tarafına sandık kurulmuş olsa bile seçmenin hiç rağbet etmemesi dolayısıyla üçüncü güne uzatıldı. Tahmin edileceği gibi iki günün sonunda yüzde onun bile altında görünen katılım oranı üçüncü gün asker, polis ve diğer destek birliklerinin aleni devreye girmesiyle birlikte zevahiri kurtaracak bir nispete ulaştırılmış oldu. Bütün göstergeler katılım oranının son derece düşük olduğunu göstermesine rağmen üç günün sonunda katılım oranı yüzde 47 olarak ilan edildi.

Biri sandıksız, diğeri seçmensiz gerçekleşen iki seçimin birilerini aptal yerine koyduğu çok açık, ama kimi? Tabii ki kim yerse onu.

Görünen kadarıyla bu aptal yemeğini Avrupa Birliği de Amerika da hemen demokratik teamüllere uygun bulmak suretiyle yemeye çoktan hazır olduğunu gösterdi bile.

Seçimlere AB adına gözlemci olarak katılan heyetin başkanı Mario David, başkent Kahire”de düzenlediği basın toplantısında, “Heyetin raporuna göre, seçim hukuka uygun bir ortamda ve sakin bir atmosferde geçti. Ancak anayasal ilkeleri karşılamayan bazı durumlar yaşandı” dedi, mesela. Çok sakin geçtiğini herkes gördü zaten. Sandıkların başında seçmene bile rastlanmıyordu.

David sözlerinin devamında şunu da söylemiş: “Birçok vatandaş kimliksiz olması nedeniyle oy kullanamadı. Yüzde 47 katılım gözlemledik. Oy sayım işlemi düzenliydi, tüm sandıklar zamanında ve düzgün bir şekilde açıldı.”

AB adına bir seçimi izlemiş olan birinin bu seçimlerle ilgili kaydedeceği tespitler bunlar mı olmalıydı? Seçimin sakin geçmiş olması onun başarılı olduğunu mu gösteriyor şimdi? Şimdi bu David”in aynısından, bizim Gezi olaylarını, Türkiye”deki demokratikleşme sürecini de izlemeye göndermelerini istesek, çok mu şey istemiş oluruz? Hatta bizim ilerleme raporlarını da neden böylelerine tutturmuyorlar da gelip cinayetten, tecavüzden tutuklu veya hükümlüleri gazeteci diye dünyaya duyuran hafiyeleri gönderiyorlar?

Ortada halkın aşırı ilgisizliğinden dolayı üçüncü güne uzatılmış bir seçim var, hiç mi bu uzatmanın sebebine veya sonuçlarına dair insanın aklına takılabilecek sorulara bir cevap vermez?

Bu arada ortada ikinci bir seçenek yoksa, var gibi görünen seçenek sadece bir dekorsa. yapılana nasıl seçim denilebilir mesela? Bu sorulara karşılık David, katılımın son derece düşük olduğu iki günün sonunda oy verme işlemlerinin bir gün daha uzatılmasının kanunlara aykırı olmadığını ve seçimleri etkilemediğini de eklemeyi ihmal etmemiş. Seçim sonuçlarını etkilemeyecek idiyse, neden üçüncü güne uzatılmış oldu peki?

Dünyayı aptal yerine koyan var ama, bir de aptalı oynayan kurnazlar var.

Neticede seçim sonuçlarını da öyle veya böyle bu coğrafyanın değişmez teamüllerine uygun olarak yüzde 95″lerin üstünde denkleştirmenin yolunu da böylece buldular.

Beklenebileceği gibi bu aptal yemeği seçim sonuçlarını AB de ABD de, diğer Arap ülkeleri de aptalı oynayarak yiyecek. Ama pek afiyetle yenen bir yemek olmayacak bu. Mideye oturacak zehirli bir yemek olacak bu. Çünkü içinde halk olmayan, seçmen olmayan bir seçim bu. Mısır halkı, darbe günlerinden beri sergilediği asil tavrını bu seçimde de sürdürdü. Seçimi yüzde doksanlar düzeyinde boykot ederek bu gidişatı onaylamadığını bir kez daha haykırdı.

Bu sesin kurnazca entrikalarla bastırılmaya çalışıldığına bakmayın. Herkesi aptal yerine koyanların göz ardı ettiği en önemli şey, bu yolla sergiledikleri kendi aptallıklarının kendilerine olan maliyetidir.

Neticede kendi aptallıklarından daha büyük bir düşmanları yok.