AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, AK Parti Batman Belediye Başkan adayları tanıtım toplantısında konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Batman Belediye Başkan adayları tanıtım toplantısına katıldı.

Şimşek,  belediye başkan adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 30 Mart’ın sadece mahalli seçim olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

AK Parti hükumetlerinin bölgede barışı ve sükuneti tesis ettiklerini dile getiren Şimşek, bölgeyi yatırım için uygun hale dönüştürdüklerini kaydetti.

“Şu son dönemde ülkemizde tezgahlanan oyunlara hepimiz vakıfız. Bu oyunu bozmak için aslında bu seçim bir referandumdur” diyen Şimşek, şöyle konuştu:

“Bu seçim, çözüm süreci için yani Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve diğer bütün Anadolu’yu, Türkiye’yi oluşturan etnik unsurların kardeşliğinin pekişmesi için dönüm noktasıdır. O kadar çok şey yapıyoruz ki aslında herkes görüyor. Sadece çözüm sürecini konuşmak yetiyor çünkü çözüm süreci olmadan buraya yatırım gelmez. Yılarca 80’li, 90’lı yıllarda rahmetli Turgut Özal döneminde buraya teşvikler verildi. Ona rağmen yatırım gelmedi. ‘AK Parti’ dediğin zaman bir tarafta kalkınma, bir tarafta hizmet, bir tarafta ekmek, bir tarafta da mukaddes gördüğümüz özgürlükler var.”

“AK Parti ,yolsuzlukla mücadele etmiştir, etmeye de devam edecektir”

Şimşek, 17 Aralık ve sonrasındaki olaylarda asıl meselenin yolsuzluk olmadığına işaret ederek, “Yolsuzuluk meselesi olsaydı, yıllarca bu tür şeylere engel olmak için kim ellerini tuttu, kim engelledi?” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’deki uluslararası saydamlık örgütünün dünyadaki yolsuzluğu ölçtüğünü aktaran Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kuruluşa göre 2002 yılında Türkiye, yolsuzuluk algı endeksinde 102 ülke arasında 65’nci sıradaydı. Algı olarak yolsuzluğun en yoğun olduğu 37’nci ülkeydik. 2013 yılında 177 ülke arasında Türkiye 53’ncü sırada. Bu ne demek biliyor musunuz? ‘Türkiye, yolsuzluğun en az olduğu dünya ülkeleri arasındaki yüzde 30’luk dilime girmiş’ demektir.  AK Parti yolsuzlukla mücadele etmiştir, etmeye de devam edecektir.

17 Aralık ve sonraki süreç yolsuzluk meselesi değildir. Hedef, ülkenin siyasi istikrarıdır, kalkınmasıdır. Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada söz hakkına sahip olmasının engellenmesidir. Burada hedef çözüm sürecidir, Kürtler ve Türklerin kardeşliğinin tekrar bozulmasıdır. O nedenle 30 Mart çok önemlidir.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ise 11 yıldır devrimlerin en önemli adımının çözüm süreci olduğunu söyledi.

Yaklaşık 14 aydır ülkede kan akmadığına dikkati çeken Aktay, şunları dile getirdi:

“Bu süreci durdurabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştılar. 17 Aralık’ta karşı karşıya kaldığımız bu darbenin en önemli hedefi çözüm sürecidir. Ülkede insan kanının akmıyor olması birilerini rahatsız ediyor çünkü birileri bu ülkenin insan kanından besleniyor. Oysa tamamen boştan sebepler yüzünden kendi insanımızın bir damla kanını harcamaya mecalimiz kalmamıştır. Öyle bir lüksümüz yok, insanımızın kanı kutsaldır. İnsanımızın kanı, devletten de kutsaldır. Devletin varlığı ‘insanların kanı akmasın’ diyedir.”