AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ve AK Parti MKYK üyesi Osman Can SETA Washington temsilciliğince düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Türkiye, 2014 Mart ayında yerel seçimlere ve yaz döneminde de cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. Hükümetin on yıllardır süren Kürt meselesinde izlediği “çözüm süreci”, Aralık ayında ortaya atılan yolsuzluk iddialarıyla sarsıldı. Mecliste tamamıyla yeni bir sivil anayasa oluşturma başarısızlığı ve söz konusu yolsuzluk soruşturmasının ardından, polis ve yargının içindeki çeşitli ağların rolü bir kez daha Türk siyasetinin önünde ve merkezinde kendini gösterdi. Oldukça kutuplaşmış siyasi bir ortam bağlamında Türkiye, demokrasinin niteliğinin hiç şüphesiz temel tartışmalardan birini oluşturacağı bir seçim döngüsüne giriyor. Toplantıda bu kritik dönemde öne çıkan gelişmeler katılımcıların soruları doğrultusunda derinlemesine ele alınmış, Türkiye iç ve dış siyasetinin yakın ve uzun dönem değerlendirmesi yapılmıştır.

Prof. Yasin Aktay, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine henüz atandı. Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde seçkin bir akademik kariyerle lisans eğitimini tamamlayan Aktay’ın, 2012 Eylül ayından itibaren AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği bulunmaktadır. Birçok kitap ve makalesi bulunan ve Tezkire, Sivil Toplum gibi dergilerin editörlüğünü üstlenen Aktay, Ankara merkezli düşünce kuruluşu olan Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün başkanlığını yürütmektedir. Hâlen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.

Dr. Osman Can, 2012 Eylül ayından bu yana AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesidir. Anayasa Hukuku uzmanı olan Can, DEHAP ve AK Parti’ye karşı açılan kapatma davalarında Anayasa Mahkemesi’nde raportör olarak görev yapmıştır. 2007 cumhurbaşkanlığı krizi döneminde kaleme aldığı raporu, Türkiye’de cumhurbaşkanının halkoyuyla seçilmesinin yolunun açılması noktasında büyük önem arz etmiştir. Alman-Türk Kamu Avukatları Forumu kurucusu olan Can, 2010 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Düşünürü”, Türkiye Hukukçular Birliği tarafından “Yılın Hukukçusu” seçilmiştir.  Hâlen Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.