“Çözüm sürecine karşı çıkanları anlamaya çalışıyorum, anlayamıyorum. Çocuklarımızın, kendi çocuklarının ölmeye devam etmesini mi istiyorlar? Eğer öyleyse bunu gerçekten aklım almıyor. Biri bana anlatsın. Bunlar Allah”ın huzuruna çıkmamayı mı umuyorlar? Ya Allah”a nasıl hesap verecekler?”

Silopi”de çözüm süreci için bölge halkıyla buluşmaya gelen AK Partili milletvekilleri ve il başkanlarına hitaben halktan yaşlı bir beyefendinin bu sözleri bölgedeki insanların büyük bir çoğunluğunun düşüncelerine tercüman oluyor. Üstelik bu insanların büyük kısmı ne PKK›ya hatta ne de BDP”ye sıcak bakanlardan oluşmuyor.

Akil insanların her grubunun bölgelerine yönelik faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte sürece yönelik kamuoyu desteğine dair çok güzel ve farklı görüntüler gelmeye başladı. Bu faaliyetlerin bahar günlerine denk geliyor olması ile bahar arasında kurulan mecazlar veya çağrışımlar, süreç lehine söylemsel avantajlar da kazandırıyor. Baharla birlikte yeşeren tabiat hayatı öne çıkarıyor, yeniden dirilişin imkanını hatırlatıyor ve şom ağızlı kötümser söylemlerin önünü de bir nebze kapatıyor.

Hafta sonu ben de kendimi başkanlığını AK Parti MKYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati”nin yaptığı AK Partili milletvekilleri ve il başkanlarının Şırnak ve ilçelerine yaptığı buluşma toplantılarının ortasında buldum. Siirt milletvekili Osman Ören”in davetini, buluşmaları yerinde gözlemlemek ve çözüm sürecinin yansımalarını görmek için bir fırsat olarak değerlendirdim. Ören ve diğer bölge milletvekillerinin geçen hafta da 45 Batılı milletvekilini bölgede ağırlayan girişimlerinin yansımaları başlıbaşına yeterince ilginçti.

Cizre”de buluşan grubun burada düzenlediği basın toplantısından sonra heyet ilçelere dağılmak üzere dörde ayrıldı. İdil, Uludere, Cizre ve Silopi”ye dağılan siyasetçiler Kutlu Doğum dolayısıyla da getirdikleri karanfilleri ziyaret ettikleri esnafa dağıtırken halktan gördükleri ilgi görülmeye değerdi.

Bizzat eşlik ettiğim ve tanık olduğum Silopi grubunun yanısıra diğerlerinin de aynı şekilde karşılandığını öğrendim. Kısaca çözüm bölgede büyük bir kabul, umut ve heyecanla karşılanıyor. Sürecin devamına erdirilmesi ve kesintiye uğramaması isteniyor. Bu sürecin bu bölgeyi Türkiye”nin geri kalanından daha fazla ayıracağı, ilişkileri zayıflatacağına dair hiç kimsenin ne endişesi ne de beklentisi var. Aksine herkeste bu süreçle birlikte ülkeye daha fazla bütünleşildiği duygusu hakim.

Denilebilir ki, ziyaretlerin büyük ölçüde ağırlığını oluşturan esnaf kesimi her zaman istikrarı, huzuru daha fazla tercih eder. O yüzden tamamına yakını Kürt olan esnaf kesiminin silahların susması ile siyasi çözüm arasında bir denge gözetmek gibi bir dertleri bile yok. Herkes, kayıtsız şartsız silahların tamamen devre dışı bırakılmasının tek dertleri olduğunu ve bugün sağlanmış olan havayı bozanın büyük bir vebali üstlenmiş olacağında birleşiyor.

Süreç başladığından beri yaşanmış olan normalleşme sürecinin tadına herkes varmış durumda. Türkiye”nin en yüksek genç sayısına sahip olan bölge aynı zamanda işsizlik oranının da en yüksek seviyede olduğu bölge. Çözüm sürecinin atmosferinde bölgeye hızla akmaya başlayan yatırımlar kaybedilen zaman konusunda insanların daha fazla hayıflanmasını sağlıyor. Osman Ören”in yardımcılarının ve Siirtli yatırımcıların olağanüstü ekonomik diplomasileriyle geçtiğimiz hafta boyunca ağırladıkları Çinli yatırımcılarla kuracakları elektrikle çalışan otobüs montaj fabrikası gündemde konuşulan konular arasındaydı. Fabrika ilk etapta 1000 kişi istihdam edecek ve Ortadoğu pazarına satış yapacak. Aynı yatırımcılar daha şimdiden güneş enerjisi panelleri ile rüzgar enerjisi tribünlerinin üretildiği fabrikalar için görüşmeleri başlatmış bile.

Şırnak›ta bulunduğumuz esnada BDP ve bölgede etkili olacağı öngörülen yeni parti HÜDA-PAR”ı da ziyaret etmek istedik. Kutlu doğum etkinlikleri dolayısıyla bütün elemanları başka bir ilde olduğu için HÜDA-PAR”da kimseyi bulamadık, ancak BDP ziyaretimiz ilginç ve mutlaka verimli izlenimlerle gerçekleşti.

Şu kadarını söyleyebilirim. BDP il binasında süreçle ilgili kaygılar halkta hiç bir karşılığını göremediğimiz ölçüde mevcut. Bir anlamda BDP teşkilatı ile halkı değişik kesimleri arasında yaptığımız görüşmelerde edindiğimiz izlenimler birbirinden çok farklı. Şırnaklı BDP”liler sürecin kendilerine hiç birey kazandırmadığını, devletin tutumunda hiç bir değişikliğin olmadığını, Şırnak”ın neredeyse hala bir abluka altında yaşamakta olduğunu ve halkın pikniğe bile çıkamadığını anlattılar.

Bu da bir algıdır deyip onu da kaydettik. Ama Şırnak›tan Eruh›a giderken yol boyunca baharın tadını çıkarırcasna piknik yapmak üzere araçlarını park etmiş yüzlerce insanı gördük. Bu da tanıklığa dayalı başka bir algı oldu.